در تاریخ بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۷ (۱۵ سپتامبر ۲۰۱۸) مسابقات سالانه ی مستر المپیا همانند هرسال در اورلنز آرنا (لاس وگاس، آمریکا) با حضور ۲۰۴ ورزشکار و در دسته های زیر برگزار شد:

۱٫      پرورش اندام

۲٫      ۲۱۲ پوند پرورش اندام

۳٫      فیزیک مردان

۴٫      کلاسیک فیزیک

۵٫      فیگور (بانوان)

۶٫      فیتنس (بانوان)

۷٫      فیزیک بانوان

۸٫      بیکینی (بانوان)

پرورش اندام

در این بخش که با حضور ۱۹ بدنساز از ۸ کشور مختلف در دو روز (مقدماتی و فینال) به انجام رسید نتایج زیر حاصل شد.

در جایگاه نخست شان رودن توانست برای نخستین بار قهرمان ۷ دوره متوالی مستر المپیا (فیل هیت) را تنها با اختلافی ۴ امتیازی شکست دهد و تبدیل به چهاردهمین بدنساز تاریخ شود که موفق به کسب عنوان مستر المپیا شده است. وی همچنین با ۴۳ سال سن مسن ترین قهرمان تاریخ مستر المپیا نیز لقب گرفت.

در جایگاه دوم همانگونه که اشاره شد فیل هیت با اختلاف امتیاز اندک و پس از ۷ سال پیاپی شکست را پذیرفت. وی که اولین قهرمانی خود در مستر المپیا را در چهارمین حضورش در این رقابت ها و در سال ۲۰۱۱ کسب کرده بود در طی سال های اخیر موفق شده بود چلنجر های بزرگی همچون جی کاتلر، کای گرین، دکستر جکسون، دنیس ولف، بیگ رامی، ویکتور و… را شکست دهد و بایستی دید که آیا او برای بازپسگیری عنوان قهرمانی خود در سال آینده به صحنه ی رقابت های مستر المپیا بازخواهد گشت یا خیر.

در جایگاه سوم رولی وینکلار توانست با شکست رقیبانی همچون ویلیام بوناک، بیگ رامی، براندون کری و دکستر جکسون بهترین عنوان خود در تاریخ حضورش در رقابت های مستر المپیا را کسب کند. رولی وینکلار که سال گذشته در جایگاه ششم ایستاده بود و امسال نیز موفق به کسب قهرمانی آرنولد کلاسیک استرالیا شده بود با جهشی ۳ پله ای در رتبه ی سوم قرار گرفت و با توجه به شرایط سنی او (۴۱ سال) میتوان از او به عنوان یکی از شانس های قهرمانی مستر المپیا در سال آینده نام برد.

در رتبه های چهارم، پنجم و ششم نیز به ترتیب ویلیام بوناک، براندون کری و بیگ رامی ایستادند. در این بین مشاهده کردیم که ویلیام بوناک نتوانست عنوان سومی سال گذشته ی خود را تکرار کند و شاید اصلی ترین دلیل آن نیز آمادگی بسیار بالای رولی وینکلار در رقابت های امسال بوده است. همچنین براندون کری توانست بهترین عنوان خود در تاریخ حضور خود در مستر المپیا را بدست آورد، این ورزشکار پیش از این موفق شده بود ۲ بار عنوان هشتمی را بدست آورد. اما بیگ رامی که اکثریت طرفداران از او به عنوان شانس قهرمانی امسال یاد میکردند در کمال ناباوری در جایگاه ششم ایستاد تا بدترین عنوان خود در مستر المپیا را از سال ۲۰۱۵ تا کنون کسب کرده باشد. او تنها در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ با کسب رتبه ی هشتم و هفتم عملکرد بدتری نسبت به امسال داشته است و سایر عناوین او در مستر المپیا پنجم، چهارم و نایب قهرمانی (در سال ۲۰۱۷) بوده است. نکته ی حائز اهمیت در خصوص نتیجه ضعیف بیگ رامی در مستر المپیای امسال این است که این ورزشکار در مرحله ی مقدماتی به دلیل داشتن بدنی کاملا آبدار نتوانست امتیاز جالبی را کسب کند اما تنها ظرف کمتر از ۲۴ ساعت و با کاهش بیش از ۲۰ پوند وزن، امتیاز قابل قبولی در مرحله ی فینال (نسبت به مقدماتی) بدست آورد به گونه ای که امتیاز او در مرحله ی فینال در براندون کری که در مکان پنجم ایستاده بود بهتر بود اما به دلیل اینکه جایگاه ورزشکاران از مجموع امتیازات مقدماتی و فینال بدست میاید نتوانست رتبه ای بهتر از ششمی کسب کند. همچنین این نکته قابل ذکر است که حال او باید به فاصله ی یک سال تا مستر المپیا ۲۰۱۹ بار دیگر برای شرکت در این رقابت ها کوالیفای (Qualify) شود چون تنها ۵ ورزشکار برتر جواز حضور مستقیم در المپیای سال بعد را دریافت میکنند. بایستی صبر کنیم و ببینیم که این ورزشکار کدام رقابت را برای کسب Qualification مستر المپیا ۲۰۱۹ انتخاب خواهد کرد.

جدول کامل نفرات برتر دسته آزاد مستر المپیا ۲۰۱۸ را ملاحظه میکنید:

مستر المپیا (۲۰۱۸)

۱۵ سپتامبر ۲۰۱۸

لاس وگاس، آمریکا

پرورش اندام (دسته آزاد)

FitnessPersia.com

مقام

نام

کشور

رای مقدماتی

رای فینال

مجموع

۱

شان رودن

آمریکا

۸

۶

۱۳

۲

فیل هیت

آمریکا

۸

۹

۱۷

۳

رولی وینکلار

هلند

۱۵

۱۵

۳۰

۴

ویلیام بوناک

هلند

۲۰

۲۰

۴۰

۵

براندون کری

آمریکا

۲۵

۲۸

۵۳

۶

بیگ رامی

مصر

۳۶

۲۷

۶۳

۷

دکستر جکسون

آمریکا

۳۵

۳۵

۷۰

۸

ناتان دی آشا

انگلستان

۳۱

۴۱

۷۲

۹

سدریک مک میلان

آمریکا

۴۵

۴۴

۸۹

۱۰

استیو کوکلو

آمریکا

۵۰

۵۰

۱۰۰

۱۱

الکسیس ریورا

پورتو ریکو

۵۵

۵۵

۱۲

لوکاس اوسلادیل

جمهوری چک

۶۲

۶۲

۱۳

چارلز گریفن

آمریکا

۶۳

۶۳

۱۴

این ولییر

کانادا

۷۲

۷۲

۱۵

مایکل لاکت

آمریکا

۷۴

۷۴

۱۶

سرجیو اولیوا

آمریکا

۸۰

۸۰

۱۶

خوان مورل

آمریکا

۸۰

۸۰

۱۶

جاش وید

آمریکا

۸۰

۸۰

۱۶

جاستین لوئیس رودریگز

آمریکا

۸۰

۸۰

 

۲۱۲ پوند پرورش اندام

در جایگاه قهرمانی همانگونه که پیش بینی میشد جیمز فلکس لوییس بدون داشتن چلنجری جدی توانست هفتمین قهرمانی پی در پی خود از ابتدای پیدایش دسته ی ۲۱۲ پوند در مستر المپیا را بدست آورد و با کسب این عنوان برای همیشه از رقابت های ۲۱۲ پوند خداحافظی کند. از دسامبر سال ۲۰۱۶ که هادی چوپان توانست با اورالی در رقابت های آماتور مسکو کارت حرفه ای خود را دریافت کند و پس از آن با حضور قدرتمند در رقابت های حرفه ای، همگان او را خطری جدی برای کسب عنوان قهرمانی ۲۱۲ پوند المپیا بشمار میاوردند اما متاسفانه این ورزشکار به دلیل قوانین منع حضور ایرانیان در ایالات متحده توانست ویزای آمریکا را جهت شرکت در این رقابت ها دریافت کند و تمام طرفداران بدنسازی در دنیا از دیدن رقابت هادی چوپان و فلکس لوییس در استیج مستر المپیا (با توجه به خداحافظی فلکس لوییس) برای همیشه محروم شدند. اما امیدواریم با توجه به اینکه در حال حاضر بدنسازی در حد و اندازه های فلکس لوییس در صحنه ی رقابت های ۲۱۲ پوند وجود ندارد، هادی چوپان بتواند با حضور در مستر المپیا ۲۰۱۹ برای نخستین بار عنوان قهرمانی این رقابت ها را برای خود و برای کشور ایران کسب کند.

در جایگاه دوم درک لانسفورد که سال گذشته در جایگاه پنجم ایستاده بود قرار گرفت. این ورزشکار ۲۵ ساله ی آمریکایی که از ظرفیت های بالایی برای کسب عنوان قهرمانی ۲۱۲ پوند مستر المپیا در آینده برخوردار است توانست با جهشی ۳ پله ای نسبت به سال گذشته عنوان نایب قهرمانی را بدست آورد و خود را به عنوان اولین مدعی کسب قهرمانی المپیای ۲۱۲ پوند ۲۰۱۹ معرفی کند.

در مکان های سوم تا پنجم نیز به ترتیب کمال القرنی (قهرمان آرنولد کلاسیک ۲۰۱۸ آمریکا)، احمد اشکنانی و خوزه ریموند ایستادند و مطمئنا نکته ی حائز اهمیت در این رتبه بندی، جایگاه چهارمی احمد اشکنانی است که پیش از این توانسته بود دو بار عنوان نایب قهرمانی را کسب کند اما امسال نتوانست آمادگی بدنی سالهای قبل خود را به روی استیج بیاورد تا این ورزشکار هم همانند بیگ رامی (که هر دو از اکسیژن کویت هستند) در کسب عنوان قهرمانی ناکام بماند و جایگاهی دور از انتظار کسب کند.

جدول کامل نفرات برتر دسته ۲۱۲ پوند مستر المپیا ۲۰۱۸ را ملاحظه میکنید:

مستر المپیا (۲۰۱۸)

۱۵ سپتامبر ۲۰۱۸

لاس وگاس، آمریکا

پرورش اندام (۲۱۲ پوندی)

FitnessPersia.com

مقام

ورزشکار

کشور

رای داوران (مجموع)

۱

جیمز فلکس لوییس

آمریکا

۵

۲

درک لانسفورد

آمریکا

۱۰

۳

کمال القرنی

لیبی

۱۵

۴

احمد اشکنانی

کویت

۲۱

۵

خوزه ریموند

آمریکا

۲۴

۶

دوید هنری

آمریکا

۳۰

۷

شان کلاریدا

آمریکا

۳۵

۸

الکس کامبرونیرو

کاستاریکا

۴۲

۹

ریکاردو کورئا

کیپ ورد

۴۵

۱۰

دوئین کوامینا

آمریکا

۴۹

۱۱

نیکولاس والیود

سوئیس

۵۷

۱۲

زین واتسون

کانادا

۵۷

۱۳

سامی الحداد

بحرین

۶۸

۱۴

چارلز دیکسون

آمریکا

۷۲

۱۵

سمیر ترودی

تونس

۷۳

۱۶

احمد احمد

عراق

۸۰

۱۶

محمود الدره

کانادا

۸۰

۱۶

احمد السدنی

مصر

۸۰

۱۶

هادی چوپان

ایران

 

فیزیک مردان

در بخش فیزیک مستر المپیا ۲۰۱۸، مهم ترین اتفاق از دست رفتن قهرمانی برای قهرمان ۴ دوره پی در پی این رقابت ها یعنی جرمی بوندیا بود و قرار گرفتن در مکان چهارم بود. این ورزشکار که در سال ۲۰۱۷ پس از کسب چهارمین قهرمانی خود در مستر المپیا مجبور به انجام یک عمل جراحی در ناحیه ی سینه شده بود امسال نتوانست آمادگی هر سال خود را به روی استیج آورد و از طرفی نیز پیش از مستر المپیای امسال اعلام کرد که دیگر در صحنه ی رقابت های فیزیک حاضر نخواهد شد و این رقابت ها را برای همیشه در سن ۲۷ سالگی کنار میگذارد. همانطور که مطلع هستید امسال برای ششمین سال رقابت های فیزیک در مستر المپیا به انجام رسید و وقتی از بین ۶ دوره یک ورزشکار توانسته است ۴ دوره با با کسب قهرمانی پشت سر بگذارد این نشان از پتانسیل بالای آن ورزشکار دارد و برای همه ی طرفداران بدنسازی و علی الخصوص دسته ی فیزیک در سراسر دنیا خبر ناراحت کننده ایست که ورزشکاری همانند جرمی بوندیا که سالهای سال میتوانست در این عرصه فعالیت داشته باشد را دیگر شاهد نخواهند بود اما این تصمیمی است که این ورزشکار برای حرفه ی خود گرفته است و باید دید که در سال های پیش رو جرمی بوندیا با کارنامه ی درخشان باز هم به صحنه های رقابت بازخواهد گشت یا فعالیت خود را در عرصه ی دیگری (که مطمئنا بیزنس بخش بزرگی از آن را شامل خواهد شد) دنبال خواهد کرد.

بدین ترتیب ما امسال شاهد قهرمانی یک ورزشکار جدید در مستر المپیا بودیم، براندون هندریکسون ورزشکاریست که امسال توانست برای نخستین بار عنوان قهرمانی فیزیک المپیا را به خود اختصاص دهد. این ورزشکار در سال گذشته با کسب عنوان سومی در برابر جرمی بوندیا و آندره فرگوسن شکست خورد و شاید تصور میشد با وجود شکست بوندیا در المپیای امسال، آندره فرگوسن ورزشکاری باشد که میتواند عنوان قهرمانی فیزیک را از آن خود کند اما او هم نتوانست جایگاهی بهتر از پنجمی بدست آورد. همچنین در مکان دوم ریمونت ادموندز ایستاد که در سال گذشته عنوان چهارمی را بدست آورد. در رتبه ی سوم نیز رایان تری که پارسال عنوان ششم را بدست آورده بود با جهشی سه پله ای توانست مدال برنز این رقابت ها را بدست آورد.

جدول کامل نفرات برتر دسته فیزیک مستر المپیا ۲۰۱۸ را ملاحظه میکنید:

مستر المپیا (۲۰۱۸)

۱۵ سپتامبر ۲۰۱۸

لاس وگاس، آمریکا

فیزیک مردان

FitnessPersia.com

مقام

ورزشکار

کشور

رای داوران (مجموع)

۱

براندون هندریکسون

آمریکا

۶

۲

ریمونت ادموندز

آمریکا

۹

۳

رایان تری

انگلستان

۱۵

۴

جرمی بوندیا

آمریکا

۲۰

۵

آندره فرگوسن

آمریکا

۲۵

۶

کایران هولدن

آمریکا

۳۰

۷

مایکل بوینس

آمریکا

۳۵

۸

آکیم اسکات

آمریکا

۴۴

۹

جورج براون

آمریکا

۴۹

۱۰

جرمی پتوین

آمریکا

۵۰

۱۱

لوگان فرانکلین

آمریکا

۵۳

۱۲

سورکا شباز

آمریکا

۶۱

۱۳

دیه گو مونتنگرو

برزیل

۶۱

۱۴

فرناندو ریوس

پاراگوئه

۷۰

۱۵

آندره کموستاک

جمهوری چک

۷۵

۱۶

عبدالله السعید

کویت

۸۰

۱۶

گرگ برنت

آمریکا

۸۰

۱۶

اسماعیل دومینگوئز

مکزیک

۸۰

۱۶

جف گابریل

آمریکا

۸۰

۱۶

کریس گریفین

آمریکا

۸۰

۱۶

جوزف لی

آمریکا

۸۰

۱۶

دیوید ماتزولاری

ایتالیا

۸۰

۱۶

استن موریسون

آمریکا

۸۰

۱۶

مت ماگفرود

آمریکا

۸۰

۱۶

تریستن ماری

آمریکا

۸۰

۱۶

کالی کوارتی

آمریکا

۸۰

۱۶

گادفری سیروندا

آمریکا

۸۰

۱۶

داوید واخلکا

سوییس

۸۰

۱۶

آنتونی وودز

آمریکا

۸۰

۱۶

لانگ وو

چین

۸۰

 

کلاسیک فیزیک

در سومین دوره از برگزاری رقابت های کلاسیک فیزیک در مستر المپیا، بریان انزلی توانست برای دومین سال پیاپی قهرمان کلاسیک فیزیک المپیا شود. این ورزشکار که سال گذشته نیز همانند امسال با اختلاف اندکی نسبت به کریس بامستد قهرمان شده بود امسال تنها با اختلافی یک امتیازی توانست قهرمانی را از آن خود کند. نکته ی قابل توجه این است که اختلاف امتیاز انزلی و بامستد در المپیا ۲۰۱۷ سه امتیاز و در المپیای امسال تنها یک امتیاز بود و کریس بامستد که به اعتقاد بسیاری از طرفداران با کاندیشنینگ صد در صد در رقابت ها حاضر نشده بود اگر با پکیجی کامل تر به روی استیج می آمد میتوانست این ورزشکار را شکست دهد و تبدیل به سومین قهرمان کلاسیک فیزیک در مستر المپیا شود اما این اتفاق رخ نداد و شاهد قهرمانی دوباره ی بریان انزلی در این رقابت ها بودیم. همچین در جایگاه سوم جرج پیترسون عنوان سال گذشته ی خود را تکرار کرد و به دنبال او هنری پیر و آرش رهبر در رتبه های چهارم و پنجم ایستادند. این اولین حضور هنری پیر در صحنه ی رقابت های کلاسیک فیزیک المپیا بود و مکان چهارمی برای او عنوانی قابل قبول بشمار میرود، از طرفی آرش رهبر که سال گذشته در مکان چهارم ایستاده بود و با بدنی بسیار آماده در آرنولد کلاسیک ۲۰۱۸ (اوهایو) حضور یافته بود نتوانست عنوانی بهتر از پنجمی کسب کند هرچند بسیاری منتظر بودند تا او را در بین سه ورزشکار برتر این دسته ببینند. بدین ترتیب با توجه به قهرمانی بریان انزلی در مستر المپیای پارسال و امسال و همچنین قهرمانی در آرنولد کلاسیک بسیار بعید بنظر میرسد که ما تا قبل از مستر المپیا ۲۰۱۹ شاهد رقابت دوباره ی سه چهره ی مطرح این دسته یعنی بریان انزلی، کریس بامستد و آرش رهبر باشیم. گفتنی است که آرش رهبر تصمیم گرفته تا مستر المپیا ۲۰۱۹ در هیچ رقابت دیگری شرکت نکن تا بتواند برای اولین بار صد در صد آمادگی خود را به روی استیج بیاورد تا از شانس کسب عنوان قهرمانی بهره مند شود. اما در خصوص کریس بامستد هنوز خبری در دست نیست و با توجه به ناکامی این ورزشکار بسیار مستعد در صحنه ی رقابت های مستر المپیا در کسب عنوان قهرمانی، بعید نیست که او آرنولد کلاسیک آمریکا را به عنوان رقابت بعدی خود انتخاب کند تا بتواند همانند بریان انزلی یک قهرمانی آرنولد کلاسیک را به کارنامه ی افتخارات خود تا قبل از حضور در مستر المپیا ۲۰۱۹ اضافه کند. گفتنی است که امسال علی شمس قمر از ایران نیز توانسته بود پیش از این جهت شرکت در مستر المپیا ۲۰۱۸ Qualify شود که همانند هادی چوپان به دلیل عدم صدور ویزا از حضور در این رقابت ها بازماند.

جدول کامل نفرات برتر دسته کلاسیک فیزیک مستر المپیا ۲۰۱۸ را ملاحظه میکنید:

مستر المپیا (۲۰۱۸)

۱۵ سپتامبر ۲۰۱۸

لاس وگاس، آمریکا

کلاسیک فیزیک

FitnessPersia.com

مقام

ورزشکار

کشور

رای داوران (مجموع)

۱

بریان انزلی

آمریکا

۷

۲

کریس بامستد

کانادا

۸

۳

جرج پیترسون

آمریکا

۱۷

۴

هنری پیر آنو

کانادا

۱۸

۵

آرش رهبر

آمریکا

۲۵

۶

دنی یونان

آمریکا

۳۰

۷

استیو لارس

آمریکا

۳۷

۸

ریگان گرایمز

کانادا

۳۸

۹

ترنس رافین

آمریکا

۴۶

۱۰

کورج اوپارا

آمریکا

۴۹

۱۱

دیوید هافمن

آلمان

۵۵

۱۲

دنی هستر

آمریکا

۶۰

۱۳

استن د لانگو

آمریکا

۶۵

۱۴

حسام الصدیق

عمان

۷۰

۱۵

رابرت تیمز

آمریکا

۷۵

۱۶

عمر باتیستا

آمریکا

۸۰

۱۶

خالد چیکاوی

کانادا

۸۰

۱۶

پیتار دوپر

ایتالیا

۸۰

۱۶

دارنل فرگوسن

آمریکا

۸۰

۱۶

ایرون فاتل

آمریکا

۸۰

۱۶

مهدی لاریجانی

آمریکا

۸۰

۱۶

پانکس پیر

آمریکا

۸۰

۱۶

متئو وایهو

نیوزلند

۸۰

۱۶

وسلی ویسرز

هلند

۸۰

۱۶

دیواین ویلسون

آمریکا

۸۰

۱۶

علی شمس قمر

ایران

 

1 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید