نتایج گرند پریکس آسیا (۲۰۱۸) – قهرمانی هادی چوپان

0
1603

در تاریخ بیست و دوم سپتامبر ۲۰۱۸، یعنی یک هفته پس از برگزاری بزرگترین رقابت بدنسازی دنیا (مستر المپیا) رقابت های گرند پریکس آسیا برگزار شد. این رقابت ها در ۴ رشته به شرح زیر به انجام رسید و با درخشش ورزشکاران ایرانی همراه بود:

  1. پرورش اندام (۲۱۲ پوند)
  2. کلاسیک فیزیک
  3. فیزیک
  4. بیکینی (بانوان)

پس از آن که ورزشکار ارزنده ی کشورمان هادی چوپان به دلیل عدم صدور ویزا از رقابت های مستر المپیا برای دومین سال متوالی بازماند، همراه با چند تن از ورزشکاران نامدار ایران به سئول کره جنوبی رفت تا در غیاب جدی ترین حریف خود یعنی جیمز فلکس لوییس مدال طلای این مسابقات را از آن خود کند و او توانست در کمال شایستگی با اختلافی ۶ امتیازی نسبت به نزدیک ترین حریف خود عنوان قهرمانی این مسابقات را برای نخستین بار کسب کند. او پارسال نیز در این رقابت ها حضور داشت و با اختلافی اندک نسبت به فلکس لوییس جایگاه دوم را تصاحب کرد. هرچند بسیاری از طرفداران ایرانی و غیر ایرانی در سراسر جهان معتقد بودند که حق چوپان در رقابت های گرند پریکس آسیا ۲۰۱۷ قهرمانی بوده اما امسال او توانست بدون هیچ حرف و حدیثی این عنوان را تصاحب کند و خود را برای سومین سال پیاپی جهت شرکت در رقابت های Mr. Olympia کوالفای (Qualify) کند. بدین ترتیب قطعا نام هادی چوپان در بین اسامی شرکت کنندگان مستر المپیا ۲۰۱۹ ثبت خواهد شد و همه ی ما امیدواریم که این ورزشکار ظرف ۱۱ ماه آینده بتواند مقدمات لازم جهت حضور در این رقابت ها را فراهم کند تا شاید بتواند با خلق یک شگفتی بزرگ در اولین حضور خود بر روی استیج مستر المپیا عنوان قهرمانی معتبرترین رقابت بدنسازی دنیا را برای نخستین بار در تاریخ ورزش ایران برای کشورمان کسب کند.

اما هادی چوپان تنها ورزشکار مطرح ایرانی در رقابت های گرند پریکس آسیا نبود. چهره های مطرح دیگری همچون میثم کشوری (پرورش اندام)، سجاد نیکنام (کلاسیک فیزیک)، محمد کاشانکی (فیزیک) و علی شمس قمر (کلاسیک فیزیک) نیز در این رقابت ها حاضر بودند و توانستند عناوین قابل قبولی کسب کنند.

در رقابت های ۲۱۲ پوند میثم کشوری در رقابتی نزدیک با سایر رقبا در جایگاه سوم (از بین ۸ ورزشکار) ایستاد. هرچند او در رقابت با هادی چوپان و دیوید هنری (بدنساز نامدار آمریکایی) ناکام ماند اما توانست در نخستین قدم از رقابت در عرصه ی حرفه ای ها بدنساز پر افتخار و نامداری همچون خوزه ریموند (Jose Raymond) را مغلوب کند. میثم کشوری همچنین توانست شان کلاریدا بدنساز مطرح و یکی از مستعد ترین چهره های ۲۱۲ پوندی دنیا که عناوین متعددی را در عرصه ی حرفه ای تاکنون کسب کرده است را شکست دهد. امیدواریم این ورزشکار سخت کوش و خوش استایل کشورمان بتواند با بهترین برنامه ی ریزی ممکن در آینده ای نزدیک در رقابت های مهم و معتبر بیشتری حضور یابد تا شاید بتوانیم این ورزشکار را نیز همانند سایر ایرانی هایی که تاکنون موفق به کسب جواز حضور در مستر المپیا شده اند، در لیست ورزشکاران حاضر در معتبر ترین رویداد بدنسازی دنیا ببینیم.

اما در رقابت های فیزیک محمد کاشانکی به مصاف قهرمان مستر المپیا ۲۰۱۸ (برایان هندریکسون) و رایان تری (نفر سوم مستر المپیا ۲۰۱۸) رفت و تنها با ۶ امتیاز فاصله نسبت به برایان هندریکسون و ۳ امتیاز فاصله نسبت به رایان تری در جایگاه سوم ایستاد. او توانست در این رقابت ها با اختلاف ۳ امتیازی فیزیک کار نامدار آمریکایی آندره اسمیت را مغلوب کند. مطمئنا اگر محمد کاشانکی به روند حضور خود در رقابت های حرفه ای ادامه دهد میتوانید بصورت کاملا خوشبینانه در آینده ی نزدیک قهرمانی یکی از معتبر ترین رقابت های بین المللی (همچون آرنولد کلاسیک و مستر المپیا) را برای وی متصور باشیم. بدون شک همه ی طرفداران رشته ی فیزیک معتقدند که این ورزشکار از تمامی ابزار لازم جهت پیروزی در مهم ترین رقابت ها برخوردار است و فراموش نکنیم که او رقابت های گرند پریکس آسیا را تنها به نفر اول و سوم فیزیک جهان واگذار کرد.

در رقابت های کلاسیک فیزیک که با ۴ شرکت کننده خلوت ترین رقابت امسال گرند پریکس آسیا به شمار میرفت سجاد نیکنام با بدنی آماده در جایگاه دوم ایستاد و علی شمس قمر نیز جایگاه چهارم را بدست آورد. گفتنی است که سجاد نیکنام تنها با اختلافی دو امتیازی نسبت به قهرمان (استن د لانگو) در جایگاه دوم ایستاد. با توجه به رشد چمگیر رقابت های حرفه ای کلاسیک فیزیک طی ۳ سال اخیر میتوان پیش بینی کرد که اگر ورزشکاران مستعدی همچون سجاد نیکنام و علی شمس قمر به رقابت های خود در سطح بین المللی ادامه دهند میتوانند بزودی عناوین قهرمانی این رقابت ها را بدست آورند.

حال با گذشت این رقابت ها و Qualify شدن هادی چوپان جهت شرکت در مستر المپیا ۲۰۱۹، امیدوار هستیم این ورزشکار از فرصت یکساله ای که برایش فراهم شده است در وهله ی اول به استراحت کافی پس از طی یک دوران طولانی و پر فشار تمرینات و رژیمش بپردازد و در وهله ی دوم بتواند با انجام یک برنامه ریزی صحیح و مشاوره گرفتن از افراد شایسته و اهل فن، مقدمات حضور در مستر المپیا ۲۰۱۹ و کسب پرافتخار ترین عنوان ورزشی اش را فراهم آورد تا هم مقدمه ای بر سلطنت این بدنساز در دنیای بدنسازان ۲۱۲ پوند باشد و هم افتخاری بی سابقه برای کشور عزیزمان ایران به ارمغان بیاورد.

نتایج رقابت های گرند پریکس آسیا در سه رشته ی ۲۱۲ پوند، فیزیک و کلاسیک فیزیک به شرح زیر میباشد:

گرند پریکس آسیا (۲۰۱۸)

۲۲ سپتامبر

سئول، کره جنوبی

پرورش اندام (۲۱۲ پوندی)

FitnessPersia.com

مقام

ورزشکار

کشور

رای داوران

فینال

مجموع

۱

هادی چوپان

ایران

۳

۳

۶

۲

دیوید هنری

آمریکا

۶

۶

۱۲

۳

میثم کشوری

ایران

۱۲

۱۰

۲۲

۴

خوزه ریموند

آمریکا

۱۱

۱۳

۲۴

۵

شان کلاریدا

آمریکا

۱۳

۱۳

۲۶

۶

لیوناردیس کاردوزا

شیلی

۱۸

۱۸

۳۶

۷

کیم هیونجین

کره جنوبی

۲۱

۲۱

۴۲

۸

مارکو کاردونا

کلمبیا

۲۴

۲۴

۴۸

 

گرند پریکس آسیا (۲۰۱۸)

۲۲ سپتامبر

سئول، کره جنوبی

فیزیک مردان

FitnessPersia.com

مقام

ورزشکار

کشور

رای داوران

فینال

مجموع

۱

برایان هندریکسون

آمریکا

۳

۳

۲

رایان تری

انگلستان

۶

۶

۳

محمد کاشانکی

ایران

۹

۹

۴

آندره اسمیت

آمریکا

۱۲

۱۲

۵

ژوزف لی

آمریکا

۱۵

۱۵

۶

سند السند

کویت

۱۸

۱۸

۷

حسین مازدی

کویت

۲۱

۲۱

۸

محمد مقدی ابراهیم

مصر

 

گرند پریکس آسیا (۲۰۱۸)

۲۲ سپتامبر

سئول، کره جنوبی

کلاسیک فیزیک مردان

FitnessPersia.com

مقام

ورزشکار

کشور

رای داوران

فینال

مجموع

۱

استن د لانگو

آمریکا

۵

۳

۸

۲

سجاد نیکنام

ایران

۴

۶

۱۰

۳

سونگ جین کانگ

کره جنوبی

۹

۹

۱۸

۴

علی شمس قمر

ایران

۱۱

۱۲

۲۲

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید